Publikováno

10 tipů, jak šetřit doma energii

Úspora energie v domácnosti je důležitou součástí snižování uhlíkové stopy a přispívá k ochraně životního prostředí. Najde se několik jednoduchých kroků, kterými můžete snížit spotřebu energie ve vaší domácnosti. A v době zdražování energií se to hodí dvojnásob.

Úspora energie

Úspora energie je v podstatě používání menšího množství energie za účelem snížení nákladů a snížení dopadu na životní prostředí. To znamená, že spotřebujete méně elektřiny, plynu nebo jiné formy energie, kterou odebíráte od svého dodavatele a za kterou platíte.

Vzhledem k omezeným zdrojům energie, které jsou na naší planetě k dispozici, je aktivní šetření energií, pokud je to možné, prospěšné jak pro jednotlivce, tak pro naše širší energetické systémy.

Úspora energie versus energetická účinnost

Zatímco šetření energií je snaha spotřebovávat méně energie z nákladových a ekologických důvodů, energetická účinnost znamená používání konkrétních výrobků navržených tak, aby spotřebovávaly méně energie.

Tyto dva pojmy jsou si ve své podstatě podobné, ale zahrnují různé metody. Příkladem šetření energií je používání inteligentních spotřebičů a úsporných žárovek v domácnosti.

Tipy na úsporu energie

V době, kdy dochází k výraznému zdražování energií, vám následující tipy jistě nebudou na škodu. Pamatujte, že nikdy není od věci se trošku uskromnit. Ulehčíte nejen své peněžence, ale také našemu životnímu prostředí.

Upravte své každodenní chování

Chcete-li snížit spotřebu energie ve své domácnosti a zvýšit úspory energie, nemusíte nutně chodit nakupovat energeticky účinné výrobky. Úspora energie může být tak jednoduchá, jako je vypnutí světel nebo spotřebičů, když je nepotřebujete.

Energeticky náročné spotřebiče můžete také méně využívat tím, že budete domácí práce provádět ručně, například sušit prádlo na šňůře místo v sušičce nebo mýt nádobí ručně místo puštění myčky na dvě hodiny.

Úpravy chování, které mají největší potenciál úspory energie, spočívají v tom, že v zimě snížíte teplotu na termostatu a v létě budete méně používat klimatizaci. Náklady na vytápění a chlazení tvoří téměř polovinu účtů za energie v průměrné domácnosti. Takže toto snížení intenzity a četnosti vytápění a chlazení nabízí největší úspory.

Vyměňte žárovky

Tradiční žárovky spotřebovávají nadměrné množství elektřiny a musí se vyměňovat častěji než jejich energeticky úsporné alternativy. Halogenové žárovky, kompaktní zářivky a žárovky se světelnými diodami, neboli LED žárovky, spotřebují o 25-80 % méně elektřiny a vydrží 3x až 25x déle než tradiční žárovky.

Přestože jsou energeticky úsporné žárovky dražší, jejich efektivní využití energie a delší životnost znamenají, že v dlouhodobém horizontu stojí méně.

Používejte chytré napájecí lišty

Elektřina, kterou spotřebovává elektronika, když je vypnutá nebo v pohotovostním režimu, je hlavním zdrojem plýtvání energií. Odhaduje se, že 75 % energie spotřebované na napájení elektroniky v domácnosti se spotřebuje, když je vypnutá, což vás může stát až tisíce korun ročně.

Chytré napájecí lišty, známé také jako pokročilé napájecí lišty, odstraňují tento problém tím, že vypínají napájení elektroniky, když se nepoužívá. Chytré napájecí lišty lze nastavit tak, aby se vypínaly v určený čas, v době nečinnosti, prostřednictvím vzdálených spínačů nebo na základě stavu „hlavního” zařízení.

Nainstalujte programovatelný nebo inteligentní termostat

Programovatelný termostat lze nastavit tak, aby automaticky vypínal nebo omezoval vytápění a chlazení v době, kdy spíte nebo jste pryč. Instalací programovatelného termostatu eliminujete plýtvání energií z vytápění a chlazení.

Programovatelný termostat vám v průměru ušetří zhruba 3 000 Kč ročně. Programovatelné termostaty se dodávají v různých modelech, které lze nastavit podle vašeho týdenního rozvrhu.

Instalujte energeticky účinná okna

Okna jsou významným zdrojem plýtvání energií – mohou tvořit až 10-25 % celkového účtu za vytápění. Abyste zabránili tepelným ztrátám okny, můžete místo nich vyměnit jednokřídlá okna za ty s dvojitým sklem.

Okenní rolety, žaluzie, sítě a markýzy mohou také poskytnout další izolační vrstvu mezi vaším domovem a venkovními teplotami, což vede k ještě větší úspoře energie.

Zateplení vašeho domu

Zateplení neboli utěsnění úniků vzduchu kolem domu je skvělý způsob, jak snížit výdaje za vytápění a chlazení. Proto se vyplatí znát možnosti zateplení domu. Nejčastějšími zdroji úniků vzduchu do vašeho domu jsou větrací otvory, okna a dveře. Abyste těmto únikům zabránili, měli byste zajistit, aby mezi stěnou a větracím otvorem, oknem nebo rámem dveří nebyly žádné trhliny nebo otvory.

K utěsnění úniků vzduchu mezi nepohyblivými předměty, jako je stěna a okenní rám, můžete použít těsnění. Na trhliny mezi pohyblivými předměty, jako jsou otevíratelná okna a dveře, můžete použít pásku proti povětrnostním vlivům.

K únikům vzduchu může docházet také otvory ve stěnách, podlaze a stropě, které vznikají v důsledku instalatérských prací, potrubí nebo elektrických rozvodů.

Vzduch z vašeho domu uniká nejčastěji z interiéru domu do podkroví malými otvory. Ať už se jedná o potrubí, svítidla nebo půdní poklop, horký vzduch stoupá a uniká malými otvory.

Vzhledem k tomu, že přirozený tok tepla směřuje z teplejších do chladnějších oblastí, mohou tyto malé otvory ještě zvýšit vaše účty za vytápění, pokud vaše podkroví není dostatečně izolováno. Právě foukaná izolace poskytuje tu výhodu, že se skvěle dostane i do těch nejmenších otvorů. Chcete-li tedy využít plnou výši úspor, zvažte úplné zateplení vašeho domu, včetně těch nejužších štěrbin.

Používejte mikrovlnnou troubu místo sporáku

Ohřívání jídla je vedle dalších domácích prací nezbytným a také energeticky náročným procesem. V závislosti na vašich preferencích může sporák o něco lépe zachovat chuť jídla.

Nezávisle na chuti je však mikrovlnná trouba energeticky úspornější. Vzhledem k povaze sporáku je náchylný ke ztrátám energie. Mikrovlnná trouba sice spotřebuje hodně elektřiny, ale používá relativně krátké dávky energie po malou dobu.

Používejte přirozené světlo

Osvětlení představuje značnou část nákladů na energii a využívání světla ze slunce je intuitivní způsob, jak snížit spotřebu energie. Pokud můžete, je lepší mít okna orientovaná na sever a jih než na východ a západ.

To umožňuje více oslňujícího světla, které produkuje teplo, a omezuje ostré světlo v zimě. Okna orientovaná na východ a západ sice umožňují více přímého slunečního světla, ale nejsou tak účinná při propouštění tepla.

Perte oblečení ve studené vodě

Praní oblečení je nezbytnou povinností a součástí týdenní rutiny. Je také energeticky náročné, zejména pokud používáte teplou vodu. Většina energie spotřebované při praní prádla totiž připadá na ohřev vody.

Používání studené vody má také mnoho možných ekonomických výhod – můžete tím snížit teplotu vody na praní o 15 stupňů a ušetřit tak. Dokonce je pravděpodobné, že praní ve studené vodě může prodloužit životnost oblečení bez škodlivého tepla.

Tip: Hledáte do své koupelny zrcadlo s pěkným masivním dřevěným rámem?

Instalace solárního panelu

Instalace solárních panelů v domácnosti je perfektním způsobem, jak vyrábět čistou, obnovitelnou energii a snížit závislost na elektrické síti. A jaké má výhody instalace solárního panelu?

Snížení nákladů na energii
Solární panely mohou pomoci snížit vaše náklady na energii tím, že vyrábějí elektřinu ze slunce, které je bezplatným a obnovitelným zdrojem. Výrobou vlastní elektřiny můžete ušetřit peníze za účty za energii a snížit závislost na elektrické síti.

Zvýšení hodnoty domu

Solární panely mohou zvýšit hodnotu vašeho domu tím, že jej učiní energeticky účinnějším a atraktivnějším pro potenciální kupce.

Výhody pro životní prostředí

Solární energie je čistý a obnovitelný zdroj energie, takže instalace solárních panelů může pomoci snížit vaši uhlíkovou stopu a snížit váš dopad na životní prostředí.

Energetická nezávislost

Díky výrobě vlastní elektřiny pomocí solárních panelů se můžete stát energeticky nezávislejší a snížit svou závislost na elektrické síti.

Protože většina energie je logicky vyrobená v denních hodinách, a naopak největší spotřeba nastává večer či v noci, je k úplné nezávislosti nutné nespotřebovanou energii někde uchovat. Proto je potřeba pořídit si příslušný akumulátor pro skladování energie do doby, než jej budete využívat.

Instalace solárních panelů v domácnosti může přinést řadu výhod, včetně snížení nákladů na energii, zvýšení hodnoty domu, ekologických výhod a energetické nezávislosti. Zvážíte-li tyto výhody, můžete zjistit, zda je pro vás instalace solárních panelů v domácnosti tou správnou volbou.

Proč šetřit energii

Úspora energie v domácnosti je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat, abychom pomohli životnímu prostředí a snížili své účty za energii. Energetická účinnost nám může pomoci snížit emise skleníkových plynů, zabránit změně klimatu a ušetřit peníze.

Dále také úspora energie pomáhá snižovat naše emise skleníkových plynů do atmosféry. Tyto plyny jsou jednou z hlavních příčin globálního oteplování a změny klimatu. Snížením spotřeby energie můžeme přispět ke snížení těchto emisí a pozitivně tak přispět k záchraně naší planety.

Snížení spotřeby energie nám také pomůže snížit měsíční účty za energii. V neposlední řadě může úspora energie v domácnosti pomoci šetřit zdroje. Spotřebou menšího množství energie můžeme přispět k šetření přírodních zdrojů, jako je ropa a plyn. To je důležité, protože tyto zdroje jsou omezené a nelze je nahradit. Jejich šetření pomáhá zajistit, aby je mohly využívat i budoucí generace.

Závěrem můžeme říci, že úspora energie v domácnosti je důležitým způsobem, jak přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, zabránit změně klimatu a ušetřit peníze. Instalací energeticky účinných spotřebičů, vypínáním světel a elektroniky, pokud je nepoužíváme, a používáním úsporných žárovek můžeme pozitivně přispět k záchraně naší planety.

Autorka článku: Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Fotka od Rosy z Pixabay