Publikováno

Jak ušetřit za topení?

Termostatická hlavice

Pro mnohé z nás je otázka: „Jak ušetřit za topení?“, zcela zásadní. Není tajemstvím, že trendem dneška jsou vyšší teploty v pohodlí domova než dříve. Průměrnou požadovanou teplotou běžného Čecha v domácnosti je 22°C. To je o několik stupňů více než bylo zvykem v dobách minulých. Lidé byli ochotni se doma obléci a nepřetápět byt či dům. Motivací k úspoře pro každého z nás by měla být naše peněženka, ale také příroda a její zdroje, které využíváme. Pojďme se tak společně podívat, jak ušetřit za topení?

Fakta o topení v domácnosti

Zkusme se chvíli zastavit a přemýšlet nad následujícími prokázanými fakty, která se dotýkají topení v domácnosti.

  • 1 stupeň dolů = úspora nákladů až 6% – na první pohled to nevypadá nijak dramaticky, ale za rok se tímto způsobem dají ušetřit nemalé prostředky.
  • Každá místnost má svou ideální teplotu – je dokázáno, že v každé místnosti v domácnosti by měla být jiná teplota.
    • Ložnice – 16-18°C
    • Dětský pokoj – 18-21°C
    • Obývací pokoj – 20-21°C
    • Předsíň – 14-17°C
    • Koupelna – 20-24°C *

Ze zmíněného je patrné, že bychom se v domácnosti měli zabývat a nastavit správně teplotu v jednotlivých místnostech v bytě. A také to, že bychom neměli přetápět byt či dům.

Můžeme ušetřit a doma nemrznout

Většina z nás moc dobře ví, že díky velkým investicím je možné následně uspořit za topení. Na druhou stranu, kdo z nás má desítky nebo stovky tisíc na výměnu oken, zateplení domu nebo výměnu topného systému. Výrazně šetřit však můžeme i svým vlastním úspornějším chováním.

Teplo musí zůstat uvnitř

Zná to každý z nás. Chladný vzduch v okolí vstupních dveří nebo oken ukazuje na to, že „topíme pánu Bohu do oken.“ Pro ušetření za topení je tak potřeba utěsnit okna a dveře. Primárně bychom se měli zaměřit na vstupní dveře, vchod na balkon, do sklepa nebo na půdu. Utěsnit dveře a okna můžeme několika způsoby:

  • Zvýšení prahu u dveří
  • Připevnění těsnící lišty na spodní stranu dveří
  • Rámy dveří nebo oken opatřit pěnovým nebo gumovým těsněním – tady pozor, protože bez následného častějšího větrání to nepůjde. V bytě by se mohla tvořit plíseň.
  • Zatažení závěsů, rolet nebo žaluzií na noc
  • Vytvoření zátaras – zní to úsměvně, ale velký plyšák nebo jiná zábrana tvoří účinný zátaras a průvan nemá šanci se dostat dovnitř domu.

Volná cesta pro teplý vzduch

I druhá rada je většině lidí známa. K úspoře za topení může vést i správné postavení nábytku. Ten by neměl zamezit volnému průchodu tepla do místnosti. Tedy nestavte před radiátory skříně nebo křesla, ale také jej nepřekrývejte závěsem nebo záclonou. Důležité je topidla také občas otřít od prachu a přespříliš je nevyužívat k sušení prádla. Zajímavou vychytávkou může být instalace tzv. reflexní vrstvy z hliníku na zeď za radiátor, která odráží teplo do místnosti.

Topte přiměřeně

Už jsme uvedli výše. Pokud chcete ušetřit za topení, pak svůj domov nepřetápějte a dodržujte rozmezí teplot v jednotlivých místnostech. Není to až tak složité. Pomůže vám termostat nebo termoventily.

S větráním to nepřehánějte

V zimním období platí toto pravidlo dvojnásob. Větrejte krátce, ale intenzivně. Tím zamezíte vychladnutí stěn a vybavení bytu. Teplo pak můžete využít pouze pro ohřev prostor domácnosti a tolik se ho neztratí ve stěnách.

Regulujte účinně

Abychom mohli šetřit za topení, pak se musíme naučit regulovat teplo. K tomuto je třeba vyměnit staré kohoutky za ventily s termostatickými hlavicemi. Ty v případě, že je v místnosti větší teplo umí zavřít radiátor a zamezí tak zbytečnému přetápění. Ventily mají většinou životnost 10 let, proto je třeba je občas nechat prohlédnout a zjistit jejich aktuální funkčnost.

Další možností je pokojový termostat, který je opatřen časovým spínačem. Na něm je možné nastavit jinou teplotu v zimě a v noci nebo v zimě. Termostat pak sám přepíná mezi jednotlivými programy a šetří vaši peněženku.

 Čistý komín a správně nastavený kotel

Zapomenout bychom neměli ani na pravidelnou kontrolu a údržbu komína, kotle a radiátorů. I proto bychom měli před počátkem vytápění:

  • zkontrolovat správnou funkčnost kotle a radiátorů
  • odvzdušnit topnou sestavu
  • nechat komín zkontrolovat kominíkem
  • zatěžovat kotel i komín postupně – netopit hned naplno

A nyní pár vychytávek

Na závěr jsme si nechali pár vychytávek, které stojí jen pár korun a přitom mohou šetřit nemalé prostředky.

Termík

Termík je neskutečná věcička. Dle výrobce po použití tohoto zařízení se zvýší účinnost vytápení 3,8 krát. Neuvěřitelné! Termík stačí připevnit na spodní okraj radiátoru. Ten pak zajistí správnou cirkulaci teplého vzduchu, který vychází z radiátoru. Místnost se tak otepluje až pětkrát rychleji.

• Pokud byste Termík instalovali na všechny radiátory v domě, pak můžete za sezónu ušetřit 30-52% financí. Návratnost vložených nákladů se uživateli vrátí už za první sezónu. 

Radflek

Radflek je úsporná radiátorová fólie, která umí snížit tepelné ztráty až o 45%. Fólii upevníte za radiátor a ta následně odráží až 95% energie, která by jinak utekla do stěny. Životnost této vychytávky je 15 let a výrobce garantuje návratnost vložené investice již za první topnou sezónu.

Radiator Booster

Další neskutečnou „hračkou“ je Radiator Booster. Tento přístroj zvyšuje účinnost vytápění a je možné díky němu šetřit za vytápění i několik tisíc korun ročně. Booster vám umožní nastavit na termostatu teplotu o 1-3 stupně menší a přitom jeho postavení na radiátor a provoz ročně stojí jen několik málo korun. Výrobce uvádí návratnost v řádu několika týdnů.

Thermalmix

Pokud plánujete výmalbu bytu, pak můžete též plánovat své úspory za topení. K těm může vést jednoduché použití termoizolační přísady do barev Thermalmix. Tu smícháte s používanou barvou a nanesete na stěnu. Díky tomuto kroku se zvýší izolační schopnost zdí o 50% a tepelné ztráty se sníží o čtvrtinu.

V našem článku jsme vám přinesli mnoho zajímavých tipů na šetření za topení. Mimo to, že můžete změnit své chování v domácnosti, tak jsou možné i zmíněné vychytávky, které nestojí mnoho prostředků a jejich návratnost je velmi rychlá. Věříme, že přečtení článku mnohé dovede k tomu, že se začnou chovat jinak a možná i zainvestují tak, aby jejich peněženka tolik nekrvácela.

* Zdroj: Veronica.cz – Úspory v domácnosti : rady, jak zdravě bydlet a ušetřit