Publikováno

Jak vysoko se dává umyvadlo

Instalatér připevňuje umyvadlo

Možná si to neuvědomujeme, ale jednou z nejdůležitějších místností v domě je koupelna. A není v tom nic jiného než hygiena a čistota. A tu běžnou denní je možné udržovat jedině s kvalitním a správně umístěným umyvadlem. A možná vás nepřekvapí, že napíšeme, že důležitější než samotný design a velikost umyvadla je volba jeho umístění. A proto je tu náš článek, který odpoví na otázku: „Jak vysoko se dává umyvadlo?“.

Výška umyvadla závisí na výšce členů domácnosti

První úvaha, kterou musíme zapojit při odpovědi na otázku, jak vysoko se dává umyvadlo je, jakou výšku mají jednotliví členové domácnosti. Byť to zní sobecky, tak v první řadě bychom měli myslet na sebe, protože umyvadlo bude v koupelně hlavně pro nás. Na první pohled jsou důležitější dospělí členové domácnosti, děti přeci jen dorostou a do té doby mohou použít stoličku nebo stupínek.

  • Výška umyvadla se řídí přímou úměrností – Jste-li vyšší, dejte umyvadlo výš, pro lidi menšího vzrůstu, naopak volte nižší zavěšení.

Výšku umyvadla v koupelně si vyzkoušejte

Jednou ze základních rad pro všechny, kteří se snaží odpovědět si na otázku, jak vysoko se dává umyvadlo, je vlastní zkušenost. Není totiž nic lepšího, než pocit, který určí další směr při rozhodování. Vyzkoušet si vyhovující výšku umyvadla na vlastní kůži můžete například u kamarádů, v hobby marketech nebo třeba restauracích. A věřte, že není třeba nosit s sebou metr nebo pravítko, jde pouze o pocit a zjištění, co je pro vás tou nejlepší výškou umyvadla.

Instalatér poradí, jak vysoko se dává umyvadlo

Zkušený instalatér je tím nejlepším rádcem a pomocníkem při volbě výšky umyvadla. Pokud nejste extrémně velcí nebo naopak malinkatí, pak vám jistě poradí hned a doporučí v jaké výšce umyvadlo zavěsit. Nemusíte se vylekat, většinou s vámi bude hovořit o:

  • standardní výšce 85 centimetrů od země
  • výšce hrany umyvadle, tedy té, která vám je nejblíže, když si myjete ruce
  • tom, že zavěšení umyvadla není nic složitého a volba výšky umístění je vlastně brnkačka

Mezi další důležité rozměry patří – výška nástěnné baterie (cca 115 cm od podlahy), výška tzv. připojovacích ventilků (okolo 60 cm) a výška odpadu umyvadla (do 53 cm, pokud jeho průměr nepřesahuje 4cm).

Standardní výška umyvadla

Jak bylo zmíněno výše, tak standardní výškou umyvadla je 85 centimetrů (850 milimetrů) od země. Tato výška je instalatéry nejčastěji doporučována. Důležité je si uvědomit, že jde o výšku, která se počítá od povrchu již hotové podlahy, ale o tom až za chvilku.

Výška umyvadla jako norma – pozor na správnost měření

Mnoho instalatérů považuje 85 centimetrů jako normu pro výšku umyvadla. Pozor však na některá drobná úskalí a chyby, kterých se dopouštějí mnozí, když volí výšku umyvadla. Mezi ty patří:

  • vzdálenost montážních otvorů od hrany umyvadla
  • hrana umyvadla a její výška po celém obvodu
  • případné navýšení výšky podlahy po realizaci všech vrstev

Poslední zmíněné je nejdůležitější a někdy způsobuje zásadní rozdíly a problémy. Pokud se umyvadlo špatně vyměří a neřeší se předem výška betonu a jednotlivých stěrek, popř. dlažby, tak v závěru přichází problém a příliš nízko umístěné umyvadlo, ke kterému se musíme ohýbat a jeho výška nám nevyhovuje. I proto doporučujeme zaměřovat až po úplném dokončení podlahy.

Uživatel je tím, kdo rozhoduje o výšce umyvadla

Na závěr je třeba napsat, že tím nejpovolanější zvolit ideální výšku umyvadla je sám uživatel. Právě on by měl mít konečné slovo, protože právě jeho pohodlí je to nejzásadnější. A věřte, že právě pocit pohodlí v nově zřízené koupelně nejen při mytí rukou a čištění zubů je to, co nás všechny bude provázet denně celým životem.