Publikováno

Jak šetřit vodou

Šetřiče vody s vodovodní baterií

Snad každý z nás ví, že voda patří k důležitým součástem našich životů. Současný vývoj na planetě Zemi je však varující, a proto bychom se měli více zamýšlet nad našim chováním a otázkou: „Jak šetřit vodou?“ Je totiž pravdou, že každý z nás se může chovat lépe. A to následně pocítí nejen ve své peněžence, ale také kolem sebe. Voda je totiž zcela zásadní pro správný vývoj naší planety a nejde jen o jednotlivce, ale o celé lidstvo.

  • I málo může být pro vaši peněženku i přírodu velkým počinem.

Voda je život

Asi každý z nás slyšel ve škole nebo od svých rodičů větu, že bez vody by nebyl život. Ta je nejen svatou pravdou, protože člověk bez čisté vody nepřežije víc než pár dnů. Na první pohled je výhodou, že se voda na naší planetě vyskytuje celkem hojně:

  • pokyrývá více než 70% povrchu Země
  • většina je však slaná
  • sladká voda tvoří jen 2,5% ze zásob vody
  • pro člověka je využitelných jen 0,003% zásob sladké vody

Ze zmíněných čísel je možné rozpoznat, že ne každý člověk na naší planetě má přístup k pitné vodě. Asi vás však překvapí, že na světě je více než 2 miliardy lidí, kterým se pitné vody nedostává. Je to neuvěřitelné. Podobně tak i informace, že nedostatek pitné vody a špatné hygienické podmínky jsou příčinou 80% úmrtí v rozvojových zemích.

Hrozba pro Evropu

Evropa je nejvyspělejším kontinentem, s čímž souvisí i potřeby obyvatel, kteří zde žijí. A konzumní společnost vodu potřebuje prakticky při všech činnostech. Uplatňuje se při výrobě téměř všeho. I tablet nebo počítač při výrobě spotřebují určité množství vody. Bohužel při výrobě je voda znečišťována a přestává být pitnou. Navíc chemicky znečištěná voda je závadná a může ohrožovat nejen lidi, ale i rostliny a živočichy.

Zapálený ekolog

Budeme-li citovat nejednoho zapáleného ekologa, pak nám vždy vyjde podobné tvrzení:

„Nešetrné chování na jedné straně může mít neblahý vliv na straně jiné. Voda je totiž v neustálém koloběhu“

Jak šetřit vodou?

Přestaňte špinit vodu

Čistota vody je velmi podstatná a důležitá. Ovlivňují ji nejen průmyslové podniky, ale každý člověk svým chováním. Téměř při každé činnosti můžeme vodu šetřit, protože do ní nebudeme splachovat tolik chemie. A stačí dodržovat pár pravidel:

  • Nahraďte prací prášky s fosfáty
  • Vyhněte se mýdlům a sprchovým gelům s mikroplasty
  • Používejte šetrné prostředky na mytí nádobí
  • Používejte ekologicky rozložitelné materiály

Cest, jak neznečišťovat vodu, je velké množství. Záleží na každém z nás, které si nastavíme a budeme dodržovat. Tak to zkusme.

Neplýtvejte vodou

Pokud jste si nastavili pravidla tak, aby z vaší domácnosti odcházela voda chemicky neznečištěná, pak tu je druhý krok. Přestaňte plýtvat vodou. Je to celkem snadné a vy tím pomůžete nejen přírodě, ale i své peněžence, protože pro ni můžete ušetřit celkem hodně prostředků.

Pár čísel

  • 130 litrů/den – spotřeba vody průměrným Čechem v roce 2018 1)
  • 50000 litrů – roční spotřeba vody
  • 8000 Kč – přibližná cena, kterou zaplatí průměrný Čech za vodu za rok
  • 32000 Kč – částka, kterou zaplatí za vodu čtyřčlenná rodina

A kudy voda odtéká z domácnosti?

  1. Sprchování – 30-80 litrů za jedno použití sprchy. Množství vody je ovlivněno použitím správného typu úsporných hlavic. 2)
  2. Koupel ve vaně – 100-150 litrů podle velikosti vany.
  3. Spláchnutí WC – 3-12 litrů. Závisí na použitém splachovadle (úsporné umí rozdělit malé a velké spláchnutí).
  4. Mytí nádobí (dřez) – 15-40 litrů dle množství a velikosti dřezu.
  5. Mytí nádobí (tekoucí voda) – 20-70 litrů podle množství nádobí a také použitého proudu vody.
  6. Použití myčky – 10-30 litrů podle typu myčky.
  7. Umytí rukou – 3 litry
  8. Vaření – 5-7 litrů
  9. Praní – 40-90 litrů podle typu a stáří pračky.

Ušetřit je tak jednoduché

Úsporné sprchové hlavice

Prvním způsobem, jak šetřit až polovinu nákladů, jsou tzv. úsporné sprchové hlavice. Průměrný Čech za sprchování utratí až 2000 Kč za rok a přitom by nemusel. Stačí koupit a jednoduše namontovat a můžete začít šetřit, aniž byste něco poznali na komfortu při sprchování.

Typy úsporných hlavic

  1. Vzduchové – přimíchávají do vody vzduch. Vody pak spotřebováváme méně. Tyto typy hlavic bývají cenově nejméně náročné.
  2. Pulzující – fungují na bázi přimíchávání vzduchu do vody, ale voda je vydávána osvěžujícími pulzy. Vstupní investice je malinko vyšší, ale o to rychlejší je návratnost. Ta se pohybuje v řádu několika měsíců.

Na našem trhu najdeme i vysoce úsporné hlavice se dvěma módy. Prvním superšetrným, který do vody dodává potřebný vzduch a druhý komfortní.

Úsporné sprchové šetřiče

Šetřiče vody jsou zařízení, která umí zmírnit průtok vody. Jejich instalace je velmi snadná, stačí je namontovat do místa mezi stávající baterií a sprchovou hadicí. Do sprchové hlavice se následně dostane méně vody, čímž dochází k úspoře, kterou však uživatel nepociťuje.

  • Výhodou je, že investice do sprchového šetřiče se vrátí během 1-3 měsíců od montáže.
  • Naopak nevýhodou může být nemožnost kombinovat šetřič s úspornou sprchovou hlavicí.

Montáží sprchového šetřiče můžete ušetřit i více než 35% vody. Namísto průtoku 18 litrů za minutu může do vaší sprchy proudit pouze 4-14 litrů za minutu. Průtok si můžete nastavit podle představ a šetříte prakticky okamžitě. I to jsou výhody instalace sprchových šetřičů.

Zajímavostí je i šetřič vody pro vany, který snižuje průtok vody z 26 litrů za minutu na pouhých 10. Uživatelský komfort zůstává zachován. Ideální použití tohoto vynálezu je v domácnostech s malými dětmi, které rády pouští naplno vodu ve vaně a hrají si v ní.

Úsporné perlátory

Úsporných perlátorů se na trhu nachází celá řada. Jejich základními vlastnostmi jsou rychlá montáž, usměrnění proudu vody a provzdušňování. Všechny tři výhody dohromady nemají vliv na komfort při mytí rukou.

  • Díky úsporným perlátorům snížíte průtok vody z 15 na 6 litrů za minutu.

Jednoduchým výpočtem pak přijdeme na to, že průměrná rodina může ušetřit až neuvěřitelných 10 tisíc litrů vody ročně. S výběrem úsporných perlátorům vám poradí ve většině obchodů s vybavením pro koupelny.

Úsporné splachování

I vaše WC může šetřit vodu. Je to velmi snadné. První možností je využití systému WC stop. Toto zařízení vám umožní přesně dávkovat vodu při spláchnutí. Díky tomu můžete ušetřit až třetinu vody při každém spláchnutí. Tímto způsobem může čtyřčlenná rodina ušetřit až 1200Kč. WC stop se umísťuje přímo do splachovací nádržky a nejenže dávkuje množství použité vody, ale také zabraňuje protékání toalety.

Druhou možností, jak šetřit vodu při splachování, jsou tzv. sáčky do WC nádržky. Ty obsahují silikonové krystaly, které absorbují vodu, čímž vám ušetří až 1,2 litru vody při každém spláchnutí. I proto se roční úspora může vyšplhat na neuvěřitelných 8000 litrů ročně.

Chovám se chytře, šetřím vodu

Vodu však můžeme šetřit nejen díky chytrým vynálezům a vstupním investicím. Začneme-li u sebe doma a budeme se ovládat a kontrolovat, pak můžeme taktéž vodu uspořit. Pojďme se podívat na pětici tipů, jak ušetřit vodu, aniž bychom museli investovat do novinek a úsporných zařízení.

Čištění zubů, mytí rukou atp.

Někdo to má jako jasnou věc, jiní naopak. Velkých úspor vody lze dosáhnout při čištění zubů nebo holení. Stačí, když nebudete nechávat puštěnou vodu a zastavíte ji. Pokud si spočítáte, že si v průměru zuby čistíte 2 minuty, pak prostým zastavením můžete během hygieny ušetřit i 30 litrů vody. A pro ty, kteří chtějí šetřit ještě více, tak poradíme vodu napustit do kelímku a využívat při čištění zubů pouze ji.

Mytí nádobí

Způsobů jak mít nádobí je velké množství. Zmínili jsme myčku, která šetří velké množství vody. Pokud však myjeme nádobí pod tekoucí vodou, pak doporučujeme vodu vždy zastavovat nebo zašpuntovat dřez. Má to logiku. Vždyť v případě, že pustíte vodu naplno, tak vaším kohoutkem proteče 1 litr vody za neuvěřitelně krátkých 5 vteřin. Znamená to, že za 10 minut je to 120 litrů, což už je slušně napuštěná vana.

  • V případě, že budete mýt nádobí pod tekoucí vodou, tak vaším kohoutkem proteče za rok voda v hodnotě více než 3000Kč.

V kuchyni i koupelně si navíc dávejte pozor i na kapající kohoutek. Přestože to nevypadá nebezpečně, tak při průměrné intenzitě kapání můžete denně přijít o více než 24 litrů vody, což je 8,76 m3 za rok 3). A to by měl být výrazný strašák vaší peněženky.

Úspory pro kuchtíky

  1. Vaření v páře – není lepší zelenina než ta vařená v páře. A navíc tímto způsobem ušetříte velké množství vody. Vařením v páře navíc zelenina neztrácí vitamíny a do těla se dostane i větší množství živin.
  2. Nepřeplňujte konvici – odměřte si vodu potřebnou na kávu nebo čaj, ať ji zbytečně po ohřevu nevyléváte.
  3. Měřte vodu potřebnou pro vaření – sice to zabere nějakou tu minutu navíc, ale věřte, že se vám vyplatí vodu odměřovat.
  4. Zachytávejte vodu a využívejte ji např. na zalévání – to už zní trošku dramaticky, ale např. voda, pod kterou umyjete zeleninu a ovoce je vhodná pro další využití a nemusí odtéct do odpadu.

Úspory pro zahrádkáře

  • Konev místo hadice – Udělejte něco pro sebe a zároveň šetřete vodu. S konví v ruce ušetříte velké množství vody, protože zalijete přesně takovým množstvím vody, kterým chcete.
  • Dešťovka – zachytávejte dešťovou vodu a zalívejte brzy ráno nebo večer. Je totiž chladněji a voda v půdě vydrží déle a její výpar je pozvolnější.
  • Mulčování – použitá mulčovací kůra zpomaluje výpar, čímž mají rostliny větší šanci vodu využít a vy ji spotřebujete méně.
  • Samozavlažovací květináče – pěkný vynález, který šetří vodu, protože květiny dostanou pouze to, co potřebují.
  • Voda po vaření – lze ji využít na zalevání, pokud nebyla osolená.

Praní prádla

Prádlo nemusíte prát po jednom použití. Pračku navíc zapínejte až po jejím úplném naplnění. Není správně ji zapnout poloprázdnou. Vody se totiž spotřebuje přibližně stejně jako v případě plné pračky.

Další typy, jak šetřit vodu

Někdy to bude znít trošku drsněji, ale vodu jde šetřit mnoha způsoby. Pokud se zamyslíme, pak zjistíme, že mnoho činností v sobě zahrnuje vodu.

  • Konzumace masa – omezíte-li v jídelníčku maso, pak šetříte vodu. Zvláštní tvrzení, ale když si vezmeme, že na přípravu jednoho 300 gramů vážícího plátku hovězího masa se spotřebuje 5000 litrů vody, pak je vše jasné.
  • Menší šatník – i na výrobu oblečení je třeba voda. Proto zkusme zvážit, kolik věcí potřebujeme v naší šatní skříni.
  • Znečištění
    • Baterie a elektroodpad
    • Oleje, barvy a jiná domácí chemie
    • Sprchové gely a mikroplasty

Všechna tři zmíněná znečištění je třeba eliminovat. Jde to snadno, stačí používat materiály, které zmíněné znečišťující prvky neobsahují.

U všech zmíněných úspor buďme rozumní. Přehánět bychom neměli nic. Ale pro vodu a šetření s ní bychom měli něco udělat. Tak se zkusme zamyslet a začít každý u sebe třeba hned zítra.

Zdroje:

1) ČSÚ – Češi v domácnostech denně spotřebují přes 89 litrů pitné vody

2) Econea.cz – Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 1. díl: Životodárná voda

3) Velké Dářko s.r.o. – správa vodovodů a kanalizací