Publikováno

5 typů pro šetření vody v koupelně

Mokrá kočka pod sprchou

Osobní hygiena, která probíhá každý den má velmi často obrovský vliv na spotřebu vody ve většině domácností. Je to až k neuvěření, ale z koupelny odteče do odpadu obrovské množství vody. Proto je třeba se zamyslet nad tím, jak šetřit vodou v koupelně? V našem článku jsme se pokusili najít hned několik typů, kterými je možné šetřit pitnou vodu, která teče do vany nebo umyvadla. A věřte, že plýtvat vodou není jen o tom, že ušetříte nějaké peníze v rodinném rozpočtu, ale i o přírodě, ekologii a udržitelnosti.

Tip 1 – Nahraďte koupání ve vaně sprchováním

Nejspíše každý z nás si i bez čísel umí spočítat, že při sprchování se šetří voda. Ti, kteří nevěří, nechť ať se zaměří na čísla – při pětiminutovém sprchování je spotřeba vody okolo 50 litrů, pokud si však napustíme vanu, pak je třeba vody dvakrát více a to jsme hodně při zemi. Když bychom si napouštěli vanu každý den v týdnu, pak spotřebujeme okolo 630-700 litrů vody. Oproti tomu, pokud si vanu dopřejeme za týden jen jednou a jinak se budeme sprchovat, tak spotřebujeme 330-400 litrů vody. Teoretická úspora je pak přibližně 300 litrů vody.*

Pravidlo by mohlo znít například takto: Šetřete vodu tím, že se budete prioritně sprchovat. Vanu si napouštějte minimálně.

Z výše zmíněného je patrné, že upřednostněním sprchování před plnou vanou lze šetřit vodu. Ekologie a úspory jsou jedna věc. Komfort v podobě naplněné vany horkou vodou ta druhá. Některé dny v roce určitě může plná vana vyhrát nad sprchováním a nebude to vadit. Jen pozor! Koupání ve vaně má mimo skvělého prohřátí kostí i jedno drobné riziko. Po ponoření se z vás uvolňují nečistoty a vy se v nich koupete. Proto bychom se na závěr koupele měli vždy osprchovat.

Tip 2 – Zkraťte dobu, po kterou se sprchujete

Při sprchování je možné šetřit vodu i dalšími způsoby. Jedním z nich je zkrácení doby, po kterou se sprchujeme. Nedoporučujeme sice sprchování zkracovat na úkor zhoršení hygienických standardů, ale trocha disciplíny neuškodí. Stačí pouštět vodu pouze, když ji potřebujeme a naopak v případech, kdy pouze odtéká do odpadu, tak ji raději vypnout.

Pravidlo – Disciplína je základ. Když vodu nepotřebujete, tak ji raději vypněte.

Jsme si vědomi, že šetřit vodou jejím neustálým vypínáním, může mít své těžkosti. Někdy to může být dokonce velmi nepraktické. Například při mytí hlavy šampónem to může být velká překážka a komplikace v podobě štípání očí atp. Proto je třeba volit správné chvíle, kdy vodu bez problémů vypínat můžeme.

Tip 3 – Úsporné sprchové hlavice

Úsporné sprchové hlavice jsou skvělým vynálezem, který umí šetřit vodu. Jejich základním principem je omezení průtoku vody, aniž by uživatel pocítil změnu v síle proudu. Možnosti, jak toho docílit, jsou dvě. Buď jde o přimíchávání vzduchu nebo rychlým a velmi krátkým přerušováním proudu vody, který člověk vůbec nepostřehne.

Poučení – Nejlepší modely úsporných sprchových hlavic pouští sprchou přibližně 6 litrů vody za minutu. Při pětiminutovém sprchování se tak spotřebuje okolo třiceti litrů vody. Proto se vložená investice do nákupu vrátí relativně brzy a navíc šetříte vodou.

A na co si dát pozor při výběru?


Při výběru sprchové hlavice je třeba dbát na:

  • Tlak vody v místě, kde jsou nasazovány – omezit při výběru může např. minimální tlak vody
  • Přečtení reference a návodu – důležité především z důvodu komfortu při budoucím využívání sprchy
  • Výběr modelu – některé umožňují zastavení proudu vody přímo na rukojeti úsporné sprchové hlavice

Moderní sprchy jsou osazovány mnoha skvělými vychytávkami. Příkladem mohou být nastavitelné trysky, stop tlačítka, jejichž zmáčknutí znamená zastavení vody nebo její opětovné puštění. Tím lze velmi účinně šetřit vodou. Přiznejme si, že každému z nás namydlení celého těla trvá určitý čas a odtékající vody je opravdu škoda.

Tip 4 – Sprchový šetřič

Sprchové šetřiče jsou instalovány mezi baterii a sprchovou hadici. Omezují průtok vody o 50-80%. Jeho velkou výhodou je přijatelnější cena než u zmíněných sprchových hlavic. Nevýhodou pak to, že nižší průtok vody konečný uživatel může pocítit, protože snížení průtoku není kompenzováno. Vodu však tímto způsobem účinně šetříme.

Pravidlo – Sprchový šetřič nekombinujte se sprchovou hlavicí.

Sprchovým šetřičům se někdy říká redukce. Jejich výhodou je možnost nastavit průtok vody z běžných 14 litrů až na zmíněných 6. To je však celkem značné omezení, proto doporučujeme snížit průtok na 8 nebo 10 litrů za minutu. Komfort sprchování je tak zachován.

Tip 5 – Čištění zubů bez puštěné vody

Když pomineme vanu a sprchu a půjdeme k umyvadlu a čištění zubů, pak tu máme další možnost, jak ušetřit vodu. Je to snadné. Stačí, když si kartáček navlhčíte a během čištění zubů vodu vypnete. Její zapnutí je pak jen a jen na vás. Někdo ji zapne až na úplný konec, když si vyplachuje ústa, jiný ji zapne vždy, když potřebuje kartáček mírně navlhčit. Oba způsoby jsou možné a lepší než, když voda teče po celou dobu čištění zubů.

* Zdroj: Poradme.se – Tip č. 2 – Sprchování je úspornější, ale …