Publikováno

Ekologické mytí nádobí

Holčička myje s úsměvem nádobí

Každá domácnost se potýká s obřími přívaly špinavého nádobí. Je to logické. Jíst musíme všichni a při vaření vznikají hordy hrnců, sklenic a talířů. A protože žijeme ve 21. století, tak je třeba se zamyslet nad otázkou: „Jak vypadá ekologické mytí nádobí?“ Asi nejde pouze o spotřebu vody, ale také o prostředky, které používáme. Mnohé levnější jsou méně kvalitní a obsahují agresivní chemii, která poškozuje životní prostředí. Pojďme si společně projít, jak to všechno zvládnout co nejlépe vůči přírodě.

Minulost v kostce

Pohled do minulosti je často velmi poučný. My mu v našem článku budeme věnovat jen několik málo řádků, které nám odpoví na otázku, jak to vypadalo s mytím nádobí u našich prarodičů?

  • V „dávných“ dobách to bylo složité nošení vody a její ohřev na kamnech
  • 30. léta 20. století – příchod tzv. kredenců na mytí nádobí z USA
  • 40. léta minulého století – tekoucí voda se stává standardem bytů
  • 90. léta 20. století – do ČR přicházejí i elektrické myčky nádobí, i když na „západě“ se začaly objevovat již po 2. světové válce

O ekologickém mytí nádobí však nešlo hovořit ani s ohledem na používané mycí prostředky. Lidé používali horkou vodu a sodu, dále různé písky, které nádobí poškrábaly. A v případě snahy zlepšit vzhled použitého nádobí tak i ocet a citronovou šťávu. Mimo poslední zmíněné to byly látky, které přírodu příliš nešetřily.

Proč zvolit myčku a ne tekoucí vodu?

Žijeme v 21. století, kdy by pro nás měla být ochrana přírody důležitá. Pokud srovnáme mytí nádobí pod tekoucí vodou a v myčce, pak zjistíme, že druhý způsob je šetrnější. Ano, strojovým mytím spotřebujete přibližně o třetinu vody méně. Je tedy jasné, že vodu šetřite. Jinak je tomu s elektrickou energií, tu myčka vždy spotřebovává. I proto existují studie, které se zabývají šetřením vody při běžné likvidaci špinavého nádobí.

Jak ušetřit při ručním mytí

Existuje mnoho způsobů, jak šetřit vodu při ručním mytí nádobí. V zásadě stačí dodržet následující postup:

  • Odstraňte z nádobí zbytky jídel
  • Hodně špinavé nádobí nechte odmočit
  • Umývejte nádobí v jednom dřezu s mycím prostředkem a oplachujte ve druhém se studenou vodou
  • Nádobí nemusíte utírat, nechte ho okapat a uschnout

Dodržením výše zmíněného můžete ušetřit až 15 litrů vody při jednom mytí nádobí. Je třeba poznamenat, že pokud se pustíte do umytí pár kousků, tak nemusíte napouštět celý dřez. Stačí je umýt pod tekoucí vodou. Věřte, že žádné velké plýtvání tím nezpůsobíte.

A co přinese myčka domácnosti

Rozhodnout se pro myčku nádobí není určitě chyba. Jak bylo zmíněno jejím použitím ušetříte minimálně třetinu vody oproti ručnímu mytí. Na druhou stranu neexistuje žádný výzkum, který by přesně ukázal úspory vody a energie. Proto je třeba použít laickou úvahu. Ta říká, nešetřete na nákupu myčky a vyberte kvalitní typ s nízkou spotřebou a velikostí, která je pro vaši rodinu nejlepší. A zároveň se řiďte jednoduchým pravidlem:

• Myčku vždy zapínejte, když je plná a používejte delší ekologické programy. Ty mají nižší spotřebu vody i energie.

Nádobí před vložením do stroje nepředmývejte, je to úplně zbytečné. A věřte, že čas, který nemusíte strávit u dřezu, je možné věnovat daleko zajímavějším aktivitám.

Který mycí prostředek je nejlepší?

Teď už šetříme vodu, ale to neznamená, že máme vyhráno. Ba naopak, je třeba udělat jedno zásadní rozhodnutí a zvolit správný prostředek na mytí nádobí. Dnes již neplatí, že mezi nejlepší patří ty, které jsou nejagresivnější a skvěle odmašťují. Je totiž třeba myslet i na pokožku, kterou takové přípravku drasticky vysušují. Proto při výběru vždy sledujte následující:

  1. Účinnost
  2. Šetrnost k životnímu prostředí
  3. Působení přípravku na vaši pokožku

Běžná drogerie nabízí často přípravky, které toto vůbec nesplňují, protože obsahují mnoho agresivních tenzidů a přísad, které mohou být pro vaši domácnost i přírodu toxické. Na ty si dávejte zvláště pozor.

Ecozone – účinné a přitom šetrné

Horká voda sama o sobě nestačí a mnoho běžně dostupných mycích prostředků může škodit přírodě nebo vaši pokožce. I proto tu jsou výrobky britské značky Ecozone. Ty jsou vyrobeny z přírodních komponent a doslova lpí na čistotě a ekologii. V případě, že zvolíte právě je, pak bude vaše kuchyň místem čistoty a budete mít jistotu, že přírodu zatížíte minimálně.

Přírodní tablety Ecozone Brilliance

Vaše myčka může být ještě ekologičtější. Stačí, když k mytí nádobí budete používat tablety Ecozone Brilliance. Ty jsou zcela vyrobeny z přírodních materiálů a fungují i při nižších teplotách. Navíc vaše nádobí bude po umytí vonět po citrónech a věřte, že se bude lesknout více než jindy.

Přípravek na mytí nádobí Ecozone

Rozhodli jste se mýt nádobí ručně? Pak tu máme tip na skvělý přípravek na mytí nádobí Ecozone. Ten nejenže skvěle odmastí a umyje špinavé nádobí, ale zároveň nevysuší pokožku rukou. Přípravek je to unikátní i pro ty nejcitlivější, má gelovou konzistenci a je možné jej využít nejen doma, ale i při pobytech v přírodě.

Ekologických mycích prostředků existuje velké množství. Ecozone patří mezi ty nejlepší. Pokud je zvolíte, pak věřte, že k přírodě přistupujete skutečně šetrně. 

Náš článek přinesl hned dva pohledy na možné ekologické mytí nádobí. V domácnosti je třeba šetřit nejen s vodou, ale také zvolit správný mycí prostředek, který co možná nejméně zatíží přírodu a životní prostředí. Pokud se inspirujete, tak vaše kuchyň rozkvete a vaše peněženka nebude v takové míře krvácet.

Zdroje:

Econea blog – Mytí nádobí na přírodno. Jak šetřit vodu, svou pokožku i životní prostředí?

Ekolist.cz – Myjete nádobí ručně? Tak to dělejte správně!