Publikováno

Jak vybrat úsporný perlátor?

Dva úsporné perlátory

Chcete ušetřit vodu v koupelně nebo v kuchyni? Pak máte hned několik možností. My se v článku zaměříme na jednu z nich. Tou je perlátor, u kterého je velmi důležité dodržet pravidla pro jeho výběr. Předpokládáme, že pro většinu lidí je důležité šetřit vodu a přírodu, ale také peněženku. A právě díky montáži perlátoru můžete ušetřit tisíce litrů vody, a tedy i významné množství stokorun ve vaší peněžence. Nejdůležitější však je: „Jak vybrat úsporný perlátor?“. Pojďme si na tuto otázku odpovědět.

Co je to perlátor?

Perlátor je vynález, který se montuje na vodovodní baterii v kuchyni nebo koupelně. Toto zařízení má dvě základní funkce, kterými se šetří voda:

  • Usměrnění proudu vody
  • Provzdušnění tekoucí vody

U obou je kladen důraz na to, aby konečný uživatel menší množství spotřebovávané vody nerozpoznal na komfortu při mytí rukou nebo nádobí. Úsporný perlátor redukuje průtok vody až na 6 litrů za minutu, což je o šest až devět litrů méně než je běžná minutová spotřeba. Tím je možné ušetřit ročně i deset tisíc litrů vody a i více než 1500 Kč. Je však otázkou, jak vybrat ten nejúspornější perlátor?

Jak na výběr úsporného perlátoru?

Výběr perlátoru není příliš složitý. Zaměřte se vždy na ten, který snižuje průtok vody k šesti litrům za minutu, aniž byste to pocítili na komfortu při mytí rukou. Zní to snadno a tuto charakteristiku splňuje celá řada zařízení. Druhým a zásadním kritériem je vybrat perlátor se správným typem závitu. Existují dva typy:

  • Perlátory s vnějším závitem – např. Watersavers RA6 24
  • Perlátory s vnitřním závitem – např. Watersavers RA6 22

 A jak poznáte, že potřebujete perlátor s tím či oním závitem? Vcelku snadno! Odšroubujte stávající perlátor a hned poznáte, zda se šroubuje tzv. do baterie (vnější) nebo na baterii (vnitřní). Zakoupit můžete i tzv. univerzální perlátor, který je možné našroubovat na oba typy baterií. Při výběru je možné i porovnávat stávající vyšroubovaný perlátor a jeho závit s nově vybraným. Není to opravdu nic složitého, protože Watersavers u jednotlivých typů uvádí i baterie, ke kterým se hodí.

Mimo závitu je třeba změřit průměr vodovodní baterie. Většina je standardních s průměrem 24 mm, ale existují i osmnácti milimetrové, ke kterým je nabídka perlátorů omezená. Na ty si dejte pozor.

Mnoho druhů a rozdílů

Je třeba napsat, že na trhu existuje mnoho výrobců perlátorů. V našem srovnání jsme vybrali dva. Watersavers, což jsou perlátory od českého výrobce a Hihippo, které jsou z Taiwanu, mají svou kvalitu a jsou za nižší cenu. Obě firmy nabízejí perlátory po celém světě.

Watersavers

Watersavers je český výrobce perlátorů, který nás mj. reprezentoval v roce 2015 na EXPU. Zakoupené perlátory mají pětiletou záruku a výrobce udává životnost minimálně 20 let. Ceny začínají na 269 Kč a průtok je regulovatelný v rozmezí od čtyř do čtrnácti litrů za minutu výměnou těsnění, která jsou součástí balení.

Hihippo

Taiwanský výrobce Hihippo je levnější než Watersavers. Ceny začínají na 159 Kč, ale na perlátory je záruka pouhé 2 roky. Výhodou je možnost regulace průtoku v rozmezí od jednoho do deseti litrů, které se provádí šroubovákem přímo na perlátoru. Výrobce neuvádí životnost zařízení, což může působit rozpaky. Ale nebojte, tyto perlátory jsou vyzkoušené a kvalitní.

Zajímavosti na trhu

Na závěr nesmíme opomenout zajímavé typy perlátorů na trhu. Těmi méně obvyklými jsou výkyvné, které se hodí především do kuchyně – příkladem může být např. Watersavers RA6 24V nebo redukce T610, kterou je možno využít u všech perlátorů značky Hihippo. Dalšími krasavci jsou ty s úpravou proti vandalům. Hodí se především do veřejných prostor a nelze je odmontovat bez speciálního klíče, příkladem může být Watersavers 24A nebo 22A.

V neposlední řadě jmenujme perlátory s funkcí start/stop nebo autostop, u kterých není po puštění vody třeba sahat na samotnou baterii. Možností je celá řada, a tak si stačí vybrat a začít šetřit vodou.