Publikováno

Jak používat bidet

Bidet a záchodová mísa

První bidet se objevil na francouzském královském dvoře na začátku 18. století, býval umístěn v ložnici, poté se tento vynález hygienické čistoty rozšířil do celého světa a přesunul se do koupelen, což usnadnilo intimní hygienu. V Asii, zemích Blízkého východu i západní Evropě je dnes nedílnou součástí koupelen, v poslední době bývá bidetová sprška uvnitř samotné toalety, výjimkou nejsou ani elektronické bidety s ovládáním přes dálkový ovladač nebo aplikaci mobilního telefonu. Naštěstí se bidety také zabydlují v tuzemských domácnostech, nejen ve vícehvězdičkových hotelech. Jak se vlastně bidet používá a na co si dát pozor?

Co je bidet?

Dva záchody vedle sebe? Při prvotním setkání s bidetem se tato mísa jeví jako druhá toaleta v koupelně. Není tomu tak. Především v hotelových koupelnách bývají záchodová mísa a bidet hned vedle sebe. Je to praktické a umístění zohledňuje nedostatek prostoru. Bidet připomíná menší vaničku s kohoutky a slouží k omytí intimních partií po použití toalety. Bidet tak nahrazuje toaletní papír nebo jej doplňuje pro dokonalý hygienický komfort, protože ani sebekvalitnější toaletní papír nenahradí proud vody, který očistí a osvěží intimní partie. Navíc je jeho použití vhodné při trápení s hemoroidy nebo jiných potížích při vyměšování.

Proč používat bidet?

Bidet usnadňuje intimní hygienu po použití toalety. Samozřejmě lze použít také toaletní papír, bidet ale přináší řadu výhod, pro které byste si měli rozmyslet, zda příště využijete pouze toaletní papír nebo raději přesedláte na bidet. Proč byste měli spíše používat bidet?

  • Bidet zajistí dokonalou čistotu intimních partií a oblast análního otvoru.
  • Použití bidetu po stolici je vhodnější při potížích s hemoroidy, kdy dojde k očistě vodou a zklidnění bolavých partií.
  • Očistu pomocí bidetu ocení ženy v době menstruace.
  • Používání bidetu se doporučuje těhotným ženám, které musí dbát ve zvýšené míře na hygienu genitálií a anální oblasti, aby nedošlo k riziku infekce močového měchýře nebo pochvy.
  • Bidet umožní perfektní očištění intimních partií žen po porodu, které jsou citlivé na nečistoty především v době šestinedělí.
  • Bidety jsou šikovnou pomůckou pro ženy trpící inkontinencí.
  • Neocenitelný přínos mají bidety pro tělesně postižené, lidi po operačních výkonech nebo po úrazech.

Vhodnost umístění bidetu

V 18. století bývaly bidety umístěné v ložnici, s rozvojem inženýrských sítích ve městech došlo ve 20. století k přesunu bidetů do koupelen. V dnešní době se nejčastěji setkáme s bidetem umístěným hned vedle toalety, případně v jedné místnosti. Odděleně bývají jen v domech nebo bytech, kde je toaleta samostatnou místností neumožňující vzhledem k prostoru instalaci bidetu. I to se však dnes dá snadno řešit jednodušším způsobem, protože existují na trhu sprchové toalety nebo sprchovací WC. Do menších prostorů tak lze instalovat kombinované WC s bidetovým sprchováním nebo namontovat pouze bidetové sedátko na jakoukoli záchodovou mísu. S kombinovanými toaletami s bidety se setkáte také v hotelích nebo bytech v Asii, kde je nedostatek místa, v Evropě bývají zatím častěji oddělené.

Jak použít bidet

Používání bidetu video

A jakým způsobem bidet používat? První zásadní otázkou je, zda nasedat na oddělený bidet čelem nebo zády ke kohoutkům jako na běžnou toaletní mísu. Záleží samozřejmě na vás, ale praktičtější bývá nasedat čelem ke kohoutkům, abyste mohli ovládat kohoutky s teplou a studenou vodou a intenzitu proudu. Současně záleží na umístění trysek a na tom, zda si chcete po vykonání potřeby umýt přední část, a tudíž nasednout čelem nebo naopak zadní a sednout si zády ke kohoutkům. Taktéž ženy během svých dnů nebo lidé s inkontinenčními potížemi sedávají čelem, zatímco pacienti s hemeroidy zády ke kohoutkům.

Jak funguje bidet

Před puštěním vody zjistěte, kde je tryska, aby neočekávaně nevystříkla jiným směrem. Poté otočte kohoutkem s teplou vodou a postupně nařeďte studenou na považovanou teplotu. Především v zemích Blízkého východu nebo v horkých oblastech dávejte pozor, aby voda nebyla příliš vařící a nedošlo k poranění. Proudem vody si následně omyjte dotyčné partie. V případě, že bidet tryskami nedisponuje a lze pouze vaničku napustit vodou, učiňte tak a umyjte se za pomocí rukou. To samé platí pro bidety s kohoutkem, kde je nutné umýt genitálie a anální oblast rukama. Vypomoci si můžete také toaletním papírem, který následně vhoďte do odpadkového koše. Moderní bidety také mohou disponovat dvěma tryskami, kratší pro očistu oblasti análního otvoru a delší, kterou rády využijí ženy pro očistu intimních partií.

Jak se osušit

Po omytí intimních partií je řádně osušte, použít můžete toaletní papír nebo ručník. Současně moderní elektronické bidety disponují sušákem, postačí zmáčknout tlačítko „DRY“. Vystříkanou vodu okolo bidetu utřete hadrem nebo utěrkou k tomu určenou.

Po použití bidetu

Dodržujte čistotu nejen fyzickou, ale také svého okolí, proto po použití bidetu mísu řádně omyjte za pomoci puštěné vody tryskami na nízký tlak. Cirkulující voda vyčistí mísu a je bidet je připravený pro další použití. Po návštěvě bidetu si nezapomeňte řádně umýt ruce teplou vodou a mýdlem.