Publikováno

Šetřič na vodovodní baterie RA6 24

Šetřič na vodovodní baterie RA6 24 obsah balení

K nejprodávanějším šetřičům vody WATERSAVERS® patří typ RA6 24. Jedná se o šetřič s vnějším závitem na běžnou vodovodní baterii. Je vhodný k použití jak v domácnostech, tak ve firmách, zkrátka všude tam, kde chceme ušetřit.

Kde nakoupit

Produkty WATERSAVERS®je možné pořídit v kamenných prodejnách, ale není jich mnoho. Proto je nejsnadnější cesta objednávka přes internet. Pokud RA6 24 koupíte přímo v e-shopu výrobce, během pár dnů na vaši adresu dorazí malý balíček. V něm kromě vlastního úsporného perlátoru najdete sadu O-kroužků pro případnou změnu průtoku, orientační měrku průtoku, stručný návod, informaci o údržbě a letáček s přehledem sortimentu.

Šetřič

Vnější pouzdro šetřiče RA6 24 je kovové (dle údajů výrobce mosaz CuZn40Pb2, galvanicky pokovená chromem), vnitřní součásti jsou plastové a pryžové. Plastové součásti mají oproti kovovým podstatnou výhodu v tom, že se na nich neusazuje vodní kámen. Vše je kvalitně opracováno a sesazeno. Žádné otřepy, nic se neviklá, vše do sebe dobře zapadá. Zároveň však lze v případě potřeby změny O-kroužku šetřič snadno rozebrat.

Gumové O-kroužky

S výrobkem je dodáváno celkem pět O-kroužků – jeden silnější černý je v šetřiči vložen z výroby, čtyři další jsou přiloženy. Jedná se o ještě jeden silnější černý, dva tenké černé a jeden červený. Pomocí těchto kroužků se nastavuje požadovaný průtok 4, 6, 8, 10, 12 či 14 l/min a to následovně:

  • 4 l/min – 2 silnější černé O-kroužky
  • 6 l/min – 1 silnější černý O-kroužek (nastaveno z výroby)
  • 8 l/min – 1 červený O-kroužek
  • 10 l/min – 2 tenké černé O-kroužky
  • 12 l/min – 1 tenký černý O-kroužek
  • 14 l/min – bez všech O-kroužků
Šetřič vody Watersavers RA6 24 rozložený
Rozložený šetřič WATERSAVERS® RA6 24

K výměně O-kroužků, jejich vytlačení, je potřebný nějaký tenčí zašpičatělý nástroj. V balíčku ho však nenajdete. Pro nastavení průtoku je zpracován pěkný obrázkový návod, který bohužel není součástí balení a je dostupný pouze online.

Instalace

Montáž je jednoduchá. Po odšroubování původního perlátoru z raménka vovdovodní baterie se našroubuje šetřič vody, s citem dotáhne a hotovo. Pro méně zkušené je opět online připraven názorný návod na instalaci.

Orientační měření

Orientační měrka průtoku vody
Měrka pro orientační měření průtoku vody

Spolu se spořičem vody je dodána také orientační měrka průtoku. Není to nic jiného, než pevný plastový sáček, který na sobě má natištěnou stupnici. Do sáčku se z vodovodní baterie 10 sekund pustí naplno voda a poté na stupnici odečte průtok v litrech za minutu. Je třeba mít na paměti, že jde pouze o orientační měření. Je dobré si změřit průtok s původním perlátorem, poté s odšroubovaným perlátorem a nakonec s nově instalovaným spořičem vody. Moje výsledky byly takovéto:

Průtokl/min
s perlátorem8,5
bez perlátoru i šetřiče9,5
s šetřičem3,5

Snížení je tedy opravdu výrazné. Oproti perlátoru byl naměřen průtok se spořičem o téměř 59% nižší. Přitom pro běžné použití, například mytí rukou, je proud vody naprosto dostačující a komfortní.

Z výše uvedeného také vyplývá, kam se spořič vody nehodí. Je to tam, kde potřebujete rychle velké množství vody, např pro napuštění vany. Výrobce také nedoporučuje jeho užití na beztlaké ohřívače vody.

Shrnutí

Šetřič na vodovodní baterie RA6 24 umožňuje skutečně výrazným způsobem snížit spotřebu vody. Jeho koupí rozhodně neuděláte chybu. Je kvalitně zpracován. Na součástech se neusazuje vodní kámen. Má dlouhou životnost, deklarována je až dvacetiletá. Výrobce poskytuje nadstandardní pětiletou záruku. Šetřiči samotnému není co vytknout. Drobnou vadou na kráse je, že není dodáván spolu s nástrojem pro snadnou výměnu O-kroužků. Začínajícím kutilům možná bude chybět tištěný obrázkový návod.

Klady:

 kvalitní zpracování,
 antivápenný systém zabraňuje usazování vodního kamene,
 záruka 5 let,
 dlouhá životnost,
 vyráběn v ČR.

Zápory:

 chybí nástroj pro výměnu O-kroužků.