Publikováno

Jak šetřit vodou při osobní hygieně

Ženské a dětské ruce při mytí

Pokud se snažíte šetřit vodou, měli byste začít u osobní hygieny. Věděli jste, že takto spotřebovaná voda tvoří až 50 % z celkového odběru? Průměrně se jedná o množství 60 litrů denně na jednoho člověka. Úspora však neznamená, že byste o sebe měli přestat pečovat. Jsou i další způsoby, jak můžete snížit spotřebu vody při zachování stávajících hygienických návyků.

Dejte si sprchu místo koupele

Pravidelným sprchováním místo koupání výrazně ušetříte. Po okraj naplněná vana pojme i přes 300 litrů vody (záleží samozřejmě na jejím přesném objemu). Při sprchování spotřebujete přibližně 30 až 50 litrů. Za plnou vanu tak zaplatíte několikanásobně více – jedna sprcha vás zatím vyjde na cca 3 Kč. Spočítejte si pak, jakou úsporu udělá každodenní sprchování v početné rodině. Zde je rozdíl při šetření vodou opravdu zásadní.

Pokud se chcete vykoupat, je ideální mít doma anatomicky tvarovanou vanu. Vana menších rozměrů vytvarovaná podle postavy totiž vyžaduje mnohem méně vody. Ve sprše můžete průtok snížit použitím speciálního šetřiče. Zatímco stará sprcha vypustí až 20 litrů vody za minutu, tak šetřič vody může váš průtok snížit na komfortních 12 až 15 litrů za minutu a vy nic nepoznáte.

Jak šetřit vodu při mytí rukou a čištění zubů

Když si čistíte zuby nebo myjete ruce, nikdy nenechávejte puštěný plný proud vody. Při mytí rukou doporučujeme průtok omezit na nezbytné minimum (zde vám pomůže i již zmíněný šetřič vody). Během čištění zubů kohoutek zavřete, případně si vodu napusťte do kelímku. Na vypláchnutí úst vám stačí pouhé 2 až 3 dl vody. Pokud ji ale necháte po celé dvě minuty téct, proteče až 20 litrů, a to i s použitím šetřiče.

Využívejte moderní baterie a antivápenné perlátory

Moderní pákové termostatické baterie jsou skvělým pomocníkem při šetření vody, protože ihned nastaví bezpečnou teplotu a zabraňují tak plýtvání příliš studené nebo naopak horké vody. Co se týká antivápenných perlátorů, tak ty šetří především váš čas, protože nevyžadují téměř žádnou údržbu, neusazuje se na nich vodní kámen a ani se v nich nemnoží nežádoucí bakterie.